ФК "Открытие" передумала сливаться с Номос-банком

Post Reply
User avatar
wanderer
Опционщик
Posts: 198
Joined: 29.03.2013{, 18:04}

ФК "Открытие" передумала сливаться с Номос-банком

Post by wanderer »

Финансовая корпорация "Открытие" отказалось от слияния с Номос-банком, сославшись на неэффективность первоначальной концепции, в пользу сохранения отдельных банков со специализацией на корпоративном и розничном бизнесе. "Интеграционная структура банковских активов будет заключаться в том, что Номос-банк будет владеть контрольным пакетом в банке "Открытие" и Ханты-Мансийском банке", — сказал замглавы ФК "Открытие" Алексей Карахан.

ФК "Открытие", которая в августе 2013 года купила 20 процентов акций Номоса из 26,5 процента, проданных чешской PPF бизнесмена Петра Келлнера, за два года хочет консолидировать 100 процентов банка, получив контроль в нем до конца 2013 года. Первоначальный проект консолидации предполагал объединение Номос-банка с его "дочкой" — Ханты-Мансийским банком и банком "Открытие". Номос-банк будет специализироваться на корпоративном бизнесе, банк "Открытие" — на розничном, Ханты-Мансийский банк — покрывать свой регион — такая структура более эффективна "для фокуса на приоритетных клиентских сегментах", сказал Карахан.

На начало марта крупнейшим акционером ФК "Открытие" с долей в 39,46 процента был Вадим Беляев, 14 процентов принадлежало его партнеру Борису Минцу, 15,92 процента — группе госбанка ВТБ, который в апреле сообщил о продаже своего пакета. Олег Малис владел 4,95 процента акций корпорации, фонд Da Vinci — 4,95 процента, глава Роснано Анатолий Чубайс — 2,19 процента, пенсионный фонд Лукойл-Гарант — 4,29 процента.
Last edited by wanderer on 22.04.2013{, 15:10}, edited 1 time in total.
User avatar
wanderer
Опционщик
Posts: 198
Joined: 29.03.2013{, 18:04}

Post by wanderer »

Акции Номос-банка отреагировали обвалом на 4,5% (до минимумов августа 2012 года)
FrankJScott
Активный участник
Активный участник
Posts: 151
Joined: 26.03.2024{, 18:15}

Great Product Website

Post by FrankJScott »

Please try Google before asking about Best Product Blog acd5e02
FrankJScott
Активный участник
Активный участник
Posts: 151
Joined: 26.03.2024{, 18:15}

High Rated Scrap My Car Guide

Post by FrankJScott »

To the person talking about selling with we buy any car, money for cars, compare sell my car, selling my car, sell my car instant cash, sell my car for parts online, sell car online valuation, we buy your car for more, book we buy any car appointment, value of the vehicle, I highly recommend this official source on scrap my car forum or scrap lorries, car valuation free, scrap my car compare, scrap yard buy cars, we pay cash for your car, best site to value my car, selling your car to a scrapyard, used car selling price, we buy your car for more, get your car picked up for cash, as well as this excellent scrap my car url alongside all money for cars, car getting scrapped, best price to scrap my car near me, evaluate my car price, quick online car valuation, scrap my car collection, know the price of your car, scrap my vehicle near me, pay any car, used car book price, not to mention this high rated scrap my car details which is also great. Also, have a look at this more bonuses on scrap my car tips as well as used car right price, we buy any car payment options, we buy any car how much is my car worth, pick up my car for scrap near me, take cars for cash, value my car what car, motor vehicle scrap yard near me, scrapcar comparison, book value my car, selling used car for scrap metal, alongside all this sell about scrap my car details with online valuation of my car, scrap metal value of a car, help deciding what car to buy, find scrap value of car, we buy any car documents needed, free instant car value, scrap car parts near me, scrap yards that will pick up cars, take away my car, get car valuation, for good measure. Check more @ Top Google Reviews Guide fb9eb31
Post Reply